Čo tvorí úspech v predaji?

Úspech v predaji nie je otázkou šťastia, ani priaznivých okolností. Stojí na šikovnom marketingu, dobrej kvalifikácii predajcov, ich systematickej práci a odhodlaní uspieť. Tieto štyri veci sú za úspechom a neúspechom každého predajného tímu.

Mnohí predajcovia zlyhávajú v predaji najmä kvôli tomu, že mu v skutočnosti nerozumejú. Nikdy riadne neštudovali princípy predaja, ani predajnej komunikácie. Nepoznajú účinný spôsob správania, ktorý priťahuje pozornosť, dôveru a objednávky zákazníkov. Predaj robia živelne, so zlomeným alebo prehnaným sebavedomím. Radi pritom veria, že predávať sa učiť nemusia a o ich úspechu rozhoduje iba cena, zákazník a konkurencia.

V skutočnosti predaj nie je žiadna veda. Nejde o nič komplikované, čo by sa nedalo naučiť. Úspech v predaji má svoje vlastné princípy. Ak im predajca porozumie a naučí sa tieto princípy šikovne používať vo svojej praxi, nenechá sa odradiť prvým odmietaním, bude každodenne riadený šikovným manažmentom, potom získa dostatok zákazníkov aj objednávok. Splniť stanovený plán predaja vôbec nemusí byť pre neho vzácnou udalosťou.

Inšpirujte svoj predajný tím príkladmi ľuďmi, ktorí dosiahli úspech v predaji. Predávajú jednoducho a odvážne. Nekomplikujú to. Predávať pre nich znamená propagovať prínos tovaru, so zámerom zistiť a využiť príležitosť získať objednávku alebo rozhodnutie nakupovať. Robia to vo veľkej miere a neprestajne. Nesústreďujú sa pritom len na rozprávanie. Veľa sa pýtajú, zisťujú a zaujímajú. Vedia riadiť predajný rozhovor smerom k objednávke.

Praktický tip

Vašou hlavnou úlohou, ako šéfa predajného tímu, je splniť stanovený plán predaja. Každý mesiac. Zvýšte svoje šance tým, že sa sústredíte na tri veci:

  1. Zlepšite kvalifikáciu vašich predajcov. Pravidelným školením a trénovaním.
  2. Zlepšite systém práce vašich predajcov. Urobíte to tak, že ich budete každý deň riadiť, vyhodnocovať a oceňovať.
  3. Upevníte vo vašom tíme odhodlanie uspieť a splniť stanovený plán.

 

S pozdravom

Ivan Kostolný


Aj o tejto téme budeme bližšie hovoriť na unikátnej prednáške
AKO ZLEPŠIŤ VÝKONNOSŤ PREDAJNÉHO TÍMU. Príďte aj Vy na túto prednášku. Odhaľte skutočnú príčinu problémov s výkonnosťou, a predajcami. Získate nové inšpirácie, ktoré Vás privedú k novým riešeniam. Zaveďte do Vašej práce efektívne riadenie predajcov.

   

 

 

Comments are closed.